علیرضا اساره پنجشنبه 24 شهریور 1390 06:56 ب.ظ نظرات ()

به همت دبیرخانه شورای عالی اطلاع‌رسانی، بانك اطلاعات متخصصان و شركت‌های فناوری اطلاعات و ارتباطات (بام فاوا) تشكیل خواهد شد.به گزارش واحد ارتباطات دبیر­خانه شورای‌عالی اطلاع‌رسانی، این شورا در نظر دارد با هدف گردآوری داده‌های لازم جهت توسعه منابع انسانی و توانمند­سازی بخش فناوری اطلاعات و ارتباطات كشور، بانك اطلاعات «شركت‌ها» و «متخصصان» فناوری اطلاعات و ارتباطات كشور را تهیه نماید. عضویت در این بانك‌های اطلاعاتی كاملا رایگان بوده و شركت‌ها و متخصصان عضو، علاوه بر معرفی توانمندی‌های خود، می‌توانند از مزایایی كه اكنون در حال تكمیل است، مانند استفاده از بانك مقالات علمی و پژوهشی، دسترسی به پروژه‌های موجود در سایت دبیرخانه شورای‌عالی اطلاع‌رسانی،ویرایش و بهنگام­سازی اطلاعات عمومی، سوابق حرفه‌ای و پژوهشی و ... بهره‌مند شوند.

در بانك اطلاعات شركت‌ها اطلاعاتی مانند نام نام كامل و اختصاری شركت، آرم شركت، زمینه‌های فعالیت شركت، فهرست محصولات و فهرست خدمات شركت، آدرس و كروكی شركت، عضویت در انجمن‌ها و نهادها، جوایز و گواهی‌نامه‌ها، تلفن و نمابر، رایانامه (ایمیل)، وب‌سایت و ... گردآوری می‌شود.

اطلاعات این بانك‌های اطلاعاتی در مرحله اول به صورت تلفنی، و در مرحله بعد از طریق رمز عبوری كه در اختیار شركت‌ها قرار داده می‌‌شود، به صورت برخط (
Online) اصلاح و تكمیل و بروزرسانی می‌شود. لذا شركت‌های فعال در حوزه فاوا كه تا كنون با آن‌ها ارتباطی برقرار نشده، می‌توانند با مراجعه به بخش «بانك اطلاعات متخصصان و شركت‌های فاوا» در سایت دبیرخانه شورای‌عالی اطلاع‌رسانی (WWW.SCICT.IR)، نسبت به عضویت در این بانك اطلاعاتی اقدام كنند.

بانك اطلاعات متخصصان
شامل اطلاعاتی چون زمینه‌های تخصصی مرتبط با فاوا، سوابق مدیریت سازمانی، سوابق مدیریت پروژه‌های فاوا، سوابق تحصیلی و تدریس، سوابق عضویت در هیات علمی، مقالات و كتب تالیفی و ترجمه‌ها، جوایز و تقدیر‌نامه‌ها، رایانامه (ایمیل)، وب‌سایت و ... است.

متخصصان مدنظر این پروژه، ایرانیانی هستند كه در دو سطح مدیریتی و فنی فاوا در سطح ملی یا بنگاهی دارای تحصیلات (اعضای هیات علمی دانشگاه‌ها، دانشجویان دكترا و فارغ‌التحصیلان مدرك دكترا) یا سابقه فعالیت مفید (حداقل ۵ سال) باشند. رشته‌های مدنظر عبارتند از:
مهندسی برق (تمامی گرایش‌ها)، مهندسی كامپیوتر، مهندسی نرم‌افزار، مهندسی سخت‌افزار، علوم كامپیوتر، مهندسی فناوری اطلاعات، مدیریت فناوری اطلاعات، علوم ارتباطات، حقوق ارتباطات، معماری كامپیوتر، فوتونیك، مكاترونیك، هوش مصنوعی، تجارت‌الكترونیك، حقوق تجارت‌الكترونیك، علوم ارتباطات اجتماعی، مدیریت (گرایش‌های مرتبط با فاوا)، مهندسی صنایع و سایر رشته‌ها و گرایش‌های مرتبط با فاوا (فناوری اطلاعات و ارتباطات).

ثبت نام متخصصان نیز از طریق رمز عبوری كه به آدرس اینترنتیشان ارسال می‌شود به صورت برخط انجام می‌شود. لذا متخصصان محترمی كه برایشان رمز عبور ارسال نشده است، می‌توانند
با مراجعه به بخش «بانك اطلاعات متخصصان و شركت‌های فاوا» در سایت دبیرخانه شورای‌عالی اطلاع‌رسانی (WWW.SCICT.IR)، آمادگی خود را برای عضویت در این بانك اطلاعاتی اعلام كنند.

روزنامه‌نگاران و خبرنگاران محترم نیز با داشتن 5 سال سابقه كار در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات می‌توانند با ثبت‌نام، در این بانك عضو
شوند.لازم به ذكر است كه دبیرخانه شورای‌عالی اطلاع‌رسانی متعهد به محافظت از اطلاعاتی است كه از نظر شركت‌ها و یا متخصصان محرمانه تشخیص داده شوند.

گفتنی است كلیه اطلاعات مربوط به پروژه برنامه جامع فناوری اطلاعات ایران(تكفای 2) پس از ثبت‌نام در این بانك برای اعضا قابل دسترسی خواهد بود.

علاقه‌مندان به عضویت
در این بانك‌های اطلاعاتی برای كسب اطلاعات بیشتر می‌توانند به سایت دبیرخانه شورای‌عالی اطلاع‌رسانی(WWW.SCICT.IR) مراجعه كرده و یا از طریق شماره تلفن‌های 3-66043081 و پست الكترونیكی ICTDB@SCICT.IRسوالات، نظرات و پیشنهادات خود را مطرح نمایند.