علیرضا اساره شنبه 15 مرداد 1390 05:50 ب.ظ نظرات ()

بررسی دقیق کارت گرافیک توسط سایت‌های معتبر و بیان دقیق مشخصات و خصوصیات هر مدل به شرطی خوب است که خواننده وقت کافی برای تحقیق در مورد کارت گرافیکی که می‌خواهد خریداری کند را داشته باشد. چیزی که مشتری بعد از یک روز جست‌وجو نیاز دارد این است که اگر بخواهد مقدار مشخصی هزینه کند، خرید کدام مدل به صرفه است؟ کدام مدل قوی‌تر است و سرعت بیش‌تری دارد؟

ماه گذشته یکی از مهم‌ترین مدل‌های کارت گرافیک یعنی GTX 560 Ti عرضه شد، این کارت گرافیک جدید NVIDIA کارایی مدل GTX 470 را دارد در حالیکه مصرف برق شاید در حد GTX 460 باشد! این مدل بر اساس چیپ‌های G114 است که در واقع شبیه سری GF104 می باشد، هر ۳۸۴ واحد CUDA در آن فعال است به اضافه‌ی اینکه ۶۴ واحد بافت و ۳۲ واحد اپراتور شبکه‌ای پیکسل* دارد.

مدل GTX 460 دارای یک دسته‌ی نافعال پردازنده‌های استریم است، بنابراین با داشتن ۷ دسته‌ی ۴۸ تایی پردازشی، دارای ۳۳۶ عدد واحد CUDA می‌باشد، تعداد واحد بافت هم ۵۶ عدد است یعنی یکی از دسته‌های ۸ تایی نافعال شده است. بنابراین GTX 560 از این نظر برتری کامل دارد ولی مساله‌ی دیگر سرعت بالاتر هسته‌ی پردازنده، شیدرها (واحد سایه‌زن) و حافظه است. این سه سرعت به ترتیب ۸۲۲ مگاهرتز، ۱۶۴۴ مگاهرتز و ۱۰۰۲ مگاهرتز است.

آخرین نکته این است که قیمت GTX 560 Ti تنها ۲۵۰ دلار است و از نظر نسبت قیمت به کارایی یکی از بهترین مدل‌های بازار است. کارایی آن به اندازه‌ی GTX 470 است ولی مصرف انرژی کم‌تری دارد. این مدل به عنوان یکی از پیشنهادات ما مطرح می‌شود و برای بررسی کامل GTX 560 Ti آن می‌توانید به سایت تامزهاردور مراجعه کنید.

درست در همان روزی که GTX 560 Ti توسط NVIDIA عرضه شد، کمپانی رقیب نیز مدل HD 6950 با ۱ گیگابایت حافظه را معرفی کرد، این مدل نسبت به مدل ۲ گیگابایتی ارزان‌تر است و در واقع برای رقابت با GTX 560 Ti در نظر گرفته شده است. در تست‌ها مشخص شد که HD 6950 1GB به اندازه‌ی HD 6950 2GB سرعت دارد و تقریبا در بیش‌تر موارد تفاوت چندانی ندارد اما در مورد بازی‌های بسیار سنگینی که بافر فریم ۱ گیگابایت برایشان کم است مثل Mero 2033 با ۴xAA و تمام جزئیات در حالت High، سرعت اجرا از ۳۰ فریم بر ثانیه تا ۱۰ فریم بر ثانیه تنزل پیدا کرد.

از نظر قیمت می‌توان گفت که مدل ۱ گیگابایتی خوب است اما اگر دوست دارید با تغییر بایوس آن را به مدل قوی‌تر HD 6970 تبدیل کنید بهتر است سراغ مدل ۲ گیگابایتی بروید. تاکنون گزارشات زیادی درباره‌‌ی تبدیل موفقیت‌آمیز HD 6950 به HD 6970 شنیده‌ایم، هر دو مدل بر اساس یک نوع معماری و یک نوع چیپ Cayman هستند ولی مدل HD 6950 دارای ۲ واحد ۲۴ تایی SIMD نافعال شده است، با توجه به این‌که SIMDهای چیپ‌های موجود در بازار به صورت نرم‌افزاری نافعال شده‌اند، می‌توان با یک تغییر ساده‌ی بایوس آن‌ها را دوباره فعال کرد. قبلا در این مورد در پیچ گوشتی صحبت کردیم.

مساله‌ی جالب این است که مدل‌های سری ۶۹۰۰ دارای بایوس دوگانه هستند که در صورت بروز مشکل می‌توان با تغییر موقعیت سوییچ بایوس، آن را به حالت پیش‌فرض برگرداند، بنابراین فلش کردن بایوس کاملا بی‌خطر است. اما هیچ ضمانتی وجود ندارد که مدلی که شما می‌خرید به صورت موفقیت آمیز آنلاک شود، ممکن است AMD روش نافعال کردن SIMDها را تغییر دهد و دیگر مدلی که بشود آن را آنلاک کرد عرضه نشود. بنابراین آنلاک کردن کارتی که می‌خرید شاید چندان ساده هم نباشد.

تبدیل موفقیت‌آمیز این مدل به معنی این است که از تمام ۱۵۳۶ شیدر HD 6970 می‌توان استفاده کرد، ۹۶ واحد بافت نیز به همین ترتیب، با این وجود برخی بایوس‌ها در وب پیدا می‌شوند که با استفاده از آن می‌توان سرعت حافظه‌ی GDDR5 را روی ۱۲۵۰ مگاهرتز نگه داشت.

تغییرات قیمت نسبت به ماه قبل کم بوده، این مساله به دلیل تعداد زیاد مدل‌های متوسط نیست بلکه به خاطر این است که جای چندانی برای کاهش قیمت مدل‌های متوسط با عرضه‌ی مدل‌های سریع نیست. چندین مدل خاص توسط تولیدکنندگان مختلف با قیمت غیر طبیعی عرضه شده‌اند، مثلا مدل Palit GeForce 9800 GT در سایت Newegg با قیمت ۶۰ دلار یعنی ۴۵ دلار کم‌تر از سایر مدل‌ها به فروش می‌رسد و این کارت گرافیک با داشتن ۱۱۲ شیدر که همگی مثل سایر مدل‌ها فعال هستند به راحتی بر کارایی HD 5670 غلبه می‌کند یا مثلا مدل Diamond Radeon HD 5870 با قیمت ۲۳۵ دلار از مدل HD 6870 سریع‌تر است و شاید به اندازه HD 6950 سرعت دارد ولی قیمت آن کم‌تر از این مدل‌هاست. با توجه یه این‌که این‌ها موارد خاص هستند به آن‌ها اشاره نمی‌شود و ملاک میانگین قیمت مدل‌هایی است که توسط کمپانی‌های مختلف تولید می‌شود.

چند نکته در مورد پیشنهادات ما

این مدل‌ها برای بازی‌ها و کارهای سنگین گرافیکی پیشنهاد شده است، اگر کارهای معمولی و گرافیکی ساده انجام می‌دهید لازم نیست به دنبال خرید این مدل‌ها باشید. مدل‌های کارت گرافیک مجتمع در ادامه ذکر شده است که از نظر قیمت و کارایی مناسب‌تر خواهد بود.

معیار پیشنهاد این مدل‌ها فقط و فقط نسبت قیمت به کارایی (Price/Performance) است. هر چه نسبت قیمت به کارایی کم‌تر باشد، کارت ارزش خرید بیش‌تری دارد. اگر می‌خواهید از قابلیت CrossFire و SLI استفاده کنید (چند کارت گرافیک روی یک مادربورد که به صورت موازی کار می‌کنند) دقت کنید که مادربوردی که نیاز دارید قیمت بالاتری خواهد داشت و پاور کامپیوتر شما باید قوی‌تر باشد، گرمای بیش‌تری در کیس تولید می‌شود و فضای کیس شما باید بزرگ‌تر باشد. بنابراین هزینه‌ی این مجموعه قابل توجه است و باید به آن توجه کنید. معمولا به جای یک مدل ۲ هسته‌ای استفاده از یک مدل تک‌هسته‌ای مناسب‌تر و ارزان‌تر است و ما نیز چنین مدل‌هایی را پیشنهاد می‌کنیم.

قیمت‌ها هر روز تغییر می‌کند ولی مدل‌هایی که پیشنهاد می‌کنیم در محدوده‌ی قیمتی خود بهترین سرعت را دارند و از خرید آن پشیمان نخواهید شد. قیمت‌هایی که ذکر شده کم‌ترین قیمت‌های آمریکا است و در هر کشور و هر فروشگاهی قیمت متفاوت خواهد بود.